MBK Conference
(2009. augusztus 15–22)
Fülöp Ágnes (Edina, MN)
A Magyar Baráti Közösség (MBK) ez év augusztusában tartotta meg 2009 évi egyhetes tábor-konferenciáját a Reménység Tavánál (Lake Hope State Park) Ohióban az USA-ban.
Közel 150 fő jött el a találkozóra az USA államaiból, Floridától Minnesotáig és érkezett két család Torontó Ontario, Canadából. Idén több kisgyermekes család jött el a találkozóra, igy 2 éves-től 80 éves korig minden korosztályból együtt élveztük a gazdag programot és az együttlét örömeit.
A konferenciára meghivott előadók: Jeszenszky Géza (Budapest); a Pál család Zenekara (Kárpátalja, Püspökhatvan, MO); Juhász Katalin néprajzkutató, népdalénekes (Budapest); Szabó Zoltán néprajzkutató, népzenész (Budapest); Balla Zsuzsanna zongora művész és tanár (Michigan); Szőr Tamás zongora művész, oktató (Toledo OH); Bede-Fazekas Zsolt a Torontoi Magyar Kultúrköz-pont igazgatója (Canada); Markó Botond, a Duna Televizió Mentor-Csillagszeműek cimű mesemondó verseny győztese (Nagybánya, Erdély); Lendvai-Lintner Imre a Külföldi Magyar Cserkészszövetség Elnöke (Virginia); Dávid Lajos újságiró, szerkesztő, a Nagybányai Teleki Magyar Ház vezetője (Nagybánya, Erdély); Csirkés Ferenc (Chicago-Budapest); Bőjtös László (Cleveland OH); Somogyi Balázs (Connecticut); Kiss Eszter szinésznő (Chicago-Buda-pest); Trufán Áron (Chicago IL); Kozsik Ildikó bábszinművész, szinész, (Marosvásárhely) Bártfay Artur (Colombus OH) a magyar irodalom, néprajz, történelem, zene, a magyar keletkutatás, külföldi magyar cserkészet témakörében adtak maradandó értéket a résztvevőknek.
A délelőtti előadások ideje alatt magyar nyelven gyermek-foglalkozások voltak. A kicsiket külön csoportban Simon Éva (Chicago IL) tanitotta dalokra, versekre, körjátékokra, a tizenéveseknek Kozsik Ildikó tartott kézügyességi, népzenei, bábú készités- és játék foglalkozást.
A délutáni szabad időben választható programokat ajánlottak a szervezők. Strandolás, röplabda meccs, csónakázás mellett emlékezetesen szép verses kalandozást hallgattunk Petőfi és Radnóti
költészetéből, Kiss Eszter előadásában. Eszmecserék, beszélgetések vonzottak egyeseket, mig más érdeklődőknek a Tóparti Műhelyek ajánlottak népművészeti tanitást. A lehetőségek voltak: kalocsai himzés, gyöngyfűzés Talpai Ildikó (Délvidék), keresztszemes himzés Bokor Zelma (Chicago IL), bőr-kézügyeség, lemez dombo-ritás Markó Hajnal és Botond (Nagybánya, Erdély), nemezelés Talpai Zsuzsa (Délvidék).
Angol nyelvű programjaink magyarul nem beszélő családtagoknak naponta adtak érdekes előadásokat:
• Introduction to the Hungarian language, basic class I-II. by Ludányi Panni (Ada OH),
• A quick look at 1,100 years of Hungarian History I-II. by Artur Bártfay (Columbus OH),
• Arminus Vambery and “Oriental Studies” in Hungary by Csirkés Ferenc ,
• Hungarians in Canada today by Bede Fazekas Zsolt (Toronto Ontario, Canada),
• 2009, year of Hungarian culture in the U.S. by Somogyi Balazs (Connecticut).
• A ,,Pavlish Bernadette Könyv Klubunk” Szabó Magda az Ajtó (The Door) c. művét beszélte meg Elekes Álmos (Chicago IL) vezetésével.
A hét közepén egy emlékezetes kiránduláson vettünk részt, amelyet Berger Andrea (Athens, OH), Fülöp László és Ágnes (Minneapolis, MN) szerveztek meg egy helyi önkéntes társulás segitségével, a “Little Cities of Black Dimonds” (Fekete Gyémá-tok Kis Települései) néven a terület történelmének felkutatásán és megőrzésén önkéntesen együtt dolgozó kedves emberektől. A kirándulás célja az volt, hogy ezen a délkelet ohiói régi bányavidéken meglátogassunk településeket és két temetőt, keresve a múlt század kezdetén itt élő magyarok nyomait. Ezek a munkát kereső magyarok legtöbben Magyarország északi, észak-keleti részéből vándoroltak ki az USA-ba az 1890-es évek elejétől kezdve. Az ide érkezett és letelepült, leginkább földművelő magyarok szénbányászatban dolgoztak. Rendkívül nehéz körülmények között, szegényen éltek és sokan közülük korán meg is haltak.
Ez a kirándulásunk az Ohio-i Augustine (Chauncey) és Monroe (Congo) temetőkben maradandó emléket adott. A barangolás magyar nyelvű sírfeliratok között, a gyakran rövidre szabott életek, sorsok realizálása, valamint a közös éneklés és ima az egyetlen még ma is álló és működő, magyarok által épitett fatemplomban (Drakes, OH) felejthetetlen élménnyé vált a 40+ résztvevő számára, ahol Bőjtös László felovasta Vetési László beszéd-üzenetét.
Külön köszönetünk a Congo-i fogadtatásunkat szervezőknek, akik megosztották velünk ismereteiket, emlékeiket, történeteket a századdal ezelőtt ott élő magyarok életéről. Vendéglátóink voltak Cheryl Blosser, Gladys Conway, Glenna Palmer, Tina Ciber, Eu-gene Titko, Missey Almáshy és férje Kevin Wilson, akik a múlt század eleji fotográfiákból, fennmaradt levelezésekből, térképekből, érdekes történeti kiállitást készitettek a Congo-i település életéről. Útban Congo felé egy másik, régi, ma már nem működő bányásztelepülésen, Millfield-ben, a helyiség múltjából ismertető előadást hallottunk John Winnengergtől, a “Little Cities of Black Diamonds” egyik vezetőjétöl.
Millfield-ben történt ennek a bányavidéknek legnagyobb szerencsétlensége 1930-ban, ahol egy tragikus bányalég robbanás következtében 82 bányász halt meg (191-ből), közöttük több ma
gyar bányász is. Egyes családokból apa és fia életét vesztette. Érdekesség, hogy az utolsó túlélő Sigmund Kozma, aki a robbanáskor 18 éves volt, néhány hónapja hunyt el. 2008 december 8-án egy riport jelent meg az akkor 97 éves, volt bányásszal a The Athens News újságban. Sigmund Kozma elmondta, hogy a tragédia után pár nappal ő és két fiútestvére újra dolgoztak a föld mélyében. Szavait idézve: ,,a bányász mindig bányász marad. Azon a területen jó szén volt, érdemes volt dolgozni!… De édesapánkat Zigmundot, nem engedte a család többé a bányába” – mondta. A sokgyermekes családban szükség volt az édesapára ezért más munkát keresett. Régi történetek magyarokról az óceán másik oldaláról…
Ezen a kiránduláson olyan ismereteket és gondolatokat kaptunk, amelyeket nem fogunk elfelejteni.
Az esti szórakoztató programokban a fantasztikus Pál család: Lajos az édesapa, Katalin az édesanya, István (Szalonna) és Eszter kápráztattak el muzsikájukkal. Nagy sikert arattak: Szabó Zoltán a magyar sipok, furulyák és dudák nagymestere; Juhász Katalin szép hangú népdalénekes, néprajzkutató; Markó Botond, a 13 éves tehetséges mesemondó, aki táncol, énekel, dorombon és furulyán játszik, verseket szaval. Emlékezetes összefoglalót adott a Talpai család a Délvidéki magyarságról.
Az előadást gazdagitották Csüllög Edina és Talpai Rita citerások, a 16 éves Gémesi Tim, aki énekelni tanul és komoly basszus hangjával opera énekes igéret. Élveztük Megyeri Csilla fuvola játékát, Balla Zsuzsa és Szőr Tamás négykezes zongoraestjét. A remek zenei programok kedvet csináltak az esténkénti közös énekléshez és a későbbi táncházhoz.
Érdekes kiállitások adtak kivételes hátteret a napi összejövetelekhez. Hodi Ágota (Szeged-California) magyar motívumokkal megálmodott, különlegesen elegáns és egyedi ruhatervezési bemutatója keltett nagy érdeklődést. Kiállitása cime: ,,Múltunkat ismerve a jövőnkért, – magyar népművészet modern tervezésben”. Ágota munkáját ismertető kiadványának alapgondolata: ,,Az a nemzet, amelyik emlékeit veszni hagyja, az a saját síremlékét késziti és vesztesége az egész emberiségnek.” Ipolyi Arnold.
Tartalmas, szép kivitelű képekben bemutatott magyar történelmi kiállitást hozott Vaski Gábor és Lisa (Toronto,ON, Canada). Somogyi Ilona rendezte a kézimunka kiállitást, amelyen csodálhattuk Bokor Zelma művészi keresztszemes himzéseit, Somogyi Csilla magyar mintás fafestését és nagyirásos himzését. Színes nemez kikészitést, gyöngy diszitéseket, bőrmunkákat láthattunk az MBK tagok munkáiból. Könyvbemutatón vásárolhattunk Várdy-Huszár Ágnes és Várdy Béla irók és történészek könyveiből. (Pittsburg, PA), valamint az előző években megjelent MBK Kalendárium példányaiból.
Egyik legvidámabb bemutatkozással Stephen Spinder, fotóművész ragadta meg a hallgatóságot. Stephen Magyarországon, Budapesten élt 14 évig, Magyarországon kivül bejárta Erdélyt és művészi fotós könyveket készitett ez évek alatt. Stephen humora, tört magyarsággal elmondott beszédébe beleszőtt magyar népi tánca, vidámsága nagy sikert aratott. S vásárolhattunk szép fotós könyveiből, – Budapest és Transylvania –, képeslapjaiból és a Bajusz című egyedi meglátású naptárból.
Az ifjúság színes programmal készült a hétre, melyet Sándor Kinga (Chicago, IL) ifjúsági csoport vezetője állitott össze, ki-egészitve szórakoztató, ismeretgyűjtő eseményekkel, sporttal. Volt lehetőség lovaglásra, kenuzásra, csónakázásra, portyázásra, barlang látogatásra. Valamint kézművesség, bográcsban főzés, tábortűz voltak a tervben. Nem beszélve a közös palacsinta és a lángos estékről, ahol száz számra készültek a finomságok.
Az elmaradhatatlan szerda-esti piknik mindig hatalmas siker. Bográcsgulyás, halászlé, kolbász és szalonnasütés, sok muzsika, szórakoztató műsor tart mindenkit együtt késő estig a tóparti piknik helyen.
Az egész hét eseményeiről Elekes Álmos készitett videot és Megyeri Józsi dolgozik azok feltételén az MBK ITT-OTT web-oldalra. Az egy hét gyorsan eltelt. A szombati búcsúzáson Bokor Erika gondnok megköszönte mindenkinek a tartalmas hét sikeréhez adott munkáját és szeretettel hivta a jelenlévőket a jövő évi újabb találkozóra. A fiatalok verseket mondtak el és együtt énekeltük el a Magyar Himnuszt. Valamennyien szép emlékekkel gazdagon, szorosabbra font régi és új barátságokkal búcsúztunk és a további hasznos, közös munka akaratával öleltük meg egymást abban a reményben, hogy a következő évi összejövetelen újra találkozunk.